Tom has logged 152 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★½
Edit this entry  
31
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry  
25
Star Trek: Nemesis

Star Trek: Nemesis

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Tenacious D in The Pick of Destiny

Tenacious D in The Pick of Destiny

2006
×
★★★½
Edit this entry  
20
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
20
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Edit this entry  
09
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
Read the review Edit this entry  
01
Adam: The Prophet

Adam: The Prophet

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
Adam: The Mirror

Adam: The Mirror

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
The Room

The Room

2003
×
Edit this entry  
25
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
23
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Grey

The Grey

2011
×
★★★
Edit this entry  
22
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Praetoria: Part One

Praetoria: Part One

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Major Grom

Major Grom

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kung Fury

Kung Fury

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★
Edit this entry  
15
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry