Sort by

MrWard has logged 128 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Monster

Monster

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Papillon

Papillon

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ender's Game

Ender's Game

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Marrowbone

Marrowbone

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Robin Hood

Robin Hood

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
Father Figures

Father Figures

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Slaughterhouse Rulez

Slaughterhouse Rulez

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Patient Zero

Patient Zero

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Barefoot

Barefoot

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Overlord

Overlord

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Early Man

Early Man

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Apostle

Apostle

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
First Man

First Man

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Package

The Package

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Venom

Venom

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Discovery

The Discovery

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

2007
×
★★★½
Edit this entry  
19
Neighbors 2: Sorority Rising

Neighbors 2: Sorority Rising

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Life

Life

2017
×
★★½
Edit this entry  
13
The Predator

The Predator

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Nun

The Nun

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Searching

Searching

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry