Highest rated films

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • Catch Me If You Can

    ★★★★

  • Up

    ★★★½

  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum

    ★★★½

  • A Quiet Place Part II

    ★★★½

  • Edge of Tomorrow

    ★★★½

By week

Jan Dec
  • 14 Films watched
  • 1.2 Average per month
  • 0.3 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Up

Feb 6

Last Film

Hackers

Dec 6

Genres, countries & languages

Action
8 films
Thriller
7 films
Sci Fi
5 films
Adventure
4 films
Family
3 films
Drama
3 films
Animation
3 films
Crime
3 films
Horror
2 films
Fantasy
2 films
USA
13 films
Belgium
1 film
Canada
1 film
France
1 film
UK
1 film
Ireland
1 film
English
14 films
Sci Fi
Average 3.50
Adventure
Average 3.00
Thriller
Average 2.79
Action
Average 2.69
USA
Average 3.12
English
Average 3.14

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 5

Watchlist

Stars

Director

Crew & studios

Brian’s most liked review

Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

★★

It’s better than the original. And Barry Allen is fun. And I legit like Affleck & Irons as Bruce and Alfred.

But why. the. $&/!@. is this movie four hours long? It’s so gratuitous and flabby. Snyder needs someone in his life who can tell him “no”.

More reviews

Highs and lows

Highest average

Fantastic Mr. Fox
Average weighted rating:

4.3

Lowest average

The Ice Road
Average weighted rating:

2.4

Most popular

Fantastic Mr. Fox
Average weighted rating:

4.3

Most obscure

The Ice Road
Average weighted rating:

2.4

Films Brian watched in 2021

  • Hackers
  • Tenet
  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum
  • Catch Me If You Can
  • The Matrix Reloaded
  • The Ice Road
  • Edge of Tomorrow
  • A Quiet Place Part II
  • A Quiet Place
  • Air Force One
  • Fantastic Mr. Fox
  • Zack Snyder's Justice League
  • The Secret of Kells
  • Up

World map

Highly rated films Brian is yet to see

  • Gintama: The Very Final
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Revue Starlight: The Movie
  • Drive My Car
  • Quo Vadis, Aida?
  • The Worst Person in the World
  • C'mon C'mon
  • Minari

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more