RSS feed for Caleb

Caleb has logged 386 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lucy

Lucy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★
Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Edison Kinetoscopic Record of a Sneeze

Edison Kinetoscopic Record of a Sneeze

1894
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
The Director and the Jedi

The Director and the Jedi

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Argo

Argo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry