RSS feed for Caleb

Caleb has logged 216 entries for dramatic films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Devils

The Devils

1971
×
★★★½
Edit this entry  
07
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
World War Z

World War Z

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Flightplan

Flightplan

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Signs

Signs

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Contact

Contact

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
It

It

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Two Jakes

The Two Jakes

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Once Upon a Time... in Hollywood

Once Upon a Time... in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time... in Hollywood

Once Upon a Time... in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Vice

Vice

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry