RSS feed for Caleb

Caleb has logged 384 entries for films rated ★★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry