• Autumn Sonata

    Autumn Sonata

    ★★★★

    Sheesh 😬

    "The pair have a troubled relationship."

    Could be said about me and Bergman's films. I don't love them, but I admire and fear them.

  • Midnight Mass

    Midnight Mass

    ★★★★

    Had to do a quick check-in after episode 3, because this episode was flawless. All the shortcomings I felt in episode 1 and 2 are gone.
    It was especially great to see such a truthful representation of Islam in a mainstream series.
    Minor spoiler: the way the episode just went full drama to make you forget it's a horror series, then towards the end you're suddenly reminded what's up.

  • Midnight Mass

    Midnight Mass

    ★★★½

    Putting your wife in your film is the ultimate sigma-male move.

    Two episodes in I have mixed feelings. The visuals are great, I especially loved the cats' eyes glowing in the background during the campfire scene. The whole thing feels like a spooky novel you'd read on a cold, winter evening. I'm definitely hooked on the atmosphere alone.
    On the other hand I'm not feeling the story at all. I feel like I have seen all these tricks a million…

  • Signal

    Signal

    ★★★½

    I enjoyed this kdrama a lot, although the amount of flashbacks and melodrama hit parody level as it went on. Wish there were more dark kdramas.

  • Asako I & II

    Asako I & II

    ★★★★

    In the disco scene I was thinking hmmm this kinda sounds like tofubeats

    Then when I heard the singing I was thinking this gotta be tofubeats

    After it ended I looked up the credits and the composer is tofubeats

    I give this film four out of five tofus.

    To me this film is about that false sense of maturement you feel sometimes in life. You think over the years you've changed, you've matured. But then you find yourself in a specific situation again and you act exactly the same you did years ago.

  • My Name

    My Name

    ★★★½

    I'm very torn on this. I think the storytelling got progressively worse as it went on, the melodrama was hitting extreme levels, but visually it's one of the best shows I've ever seen. The action scenes were spectacular: no shaky cam, not edited to oblivion, good angles and choreography. It's better than most Hollywood action movies these days.
    One of the last scenes of the show looks like the opening scene of Millennium Mambo.
    Han Sohee looks so much like…

  • The Medium

    The Medium

    ★★★★

    The greatest found-footage supernatural horror film. The superb acting, attention to detail, steady pacing, and gorgeous cinematography create a level of realism and atmosphere that amounts to a unique audiovisual experience. It manages to dodge most of the common shortcomings of the genre, but not all.

  • Light Sleeper

    Light Sleeper

    ★★★★

    We can talk ZIONISM

    Schrader does what Schrader does.
    Great cast, everybody is a familiar face. Insane soundtrack. Big moods. Nighttime city, neon, rain. Lot of similarities to the Card Counter.

  • Captain America: The Winter Soldier

    Captain America: The Winter Soldier

    ★★★

    I have barely seen any Marvel films, but I do wanna check out the Eternals, so I figured I'm gonna go through the best they got so I have some frame of reference for that one.

    Fun flick, but it feels like an episode rather than a film. I noticed that there were about zero things going on for these "characters". Pretty much the biggest plot point and character development is that everybody is nagging Captain America to go out…

  • Dune

    Dune

    ★★

    The Twinkception.

    The sand has more screen presence than turbo twink Timothee. It's not that I hate him, but let's just say I was rooting for the giant sandworm.

    Villeneuve is a terrorist. Somebody stop this man!

    This film looks fucking shit, it's dull and uninspired. The script is formulaic as fuck and it ended with one of the most embarassing lines I've ever heard, the only thing missing was Zendaya winking at the camera.
    I've never read the book,…

  • The Slumber Party Massacre

    The Slumber Party Massacre

    ★★★★

    So many cool compositions, like the three girls sitting on the floor with knives in their hands, the fridge, the dumpster, the trunk, the gorgeously lit pool, the stylish zoom in the window, the cross-cut with the TV.

    It's a shame Amy Holden Jones never got the opportunities she deserved to make more films.

  • House of 1000 Corpses

    House of 1000 Corpses

    ★★★★

    I admire Rob Zombie so much, you can tell he loves the horror genre. He gets to express himself in these films and put his wife in them, what more can one ask from life?