RSS feed for Mattia

Mattia has logged 55 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Shame

Shame

2011
×
★★★½
Edit this entry  
30
Hunger

Hunger

2008
×
★★★
Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Traitor

The Traitor

2019
×
★★
Edit this entry  
09
Dogman

Dogman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lara

Lara

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
The Kill Team

The Kill Team

2019
×
★★
Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Good Time

Good Time

2017
×
★★½
Edit this entry  
17
The Great Hack

The Great Hack

2019
×
★★
Edit this entry  
13
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★½
Edit this entry  
07
Cruising

Cruising

1980
×
★★
Edit this entry  
06
Gimme the Loot

Gimme the Loot

2012
×
★★★½
Edit this entry  
05
Shotgun Stories

Shotgun Stories

2007
×
★★★★
Edit this entry  
03
Cold Weather

Cold Weather

2010
×
★★★
Edit this entry  
02
Crawl

Crawl

2019
×
★★½
Edit this entry  
01
We Own the Night

We Own the Night

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★
Edit this entry  
28
Deadwood: The Movie

Deadwood: The Movie

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
Gemini

Gemini

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
Edit this entry  
22
Too Old to Die Young

Too Old to Die Young

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★½
Edit this entry  
25
The Mule

The Mule

2018
×
Read the review Edit this entry  
18
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Holiday

Holiday

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Edit this entry  
06
Us

Us

2019
×
★★½
Edit this entry  
01
Widows

Widows

2018
×
Read the review Edit this entry  
31
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Grey

The Grey

2011
×
Read the review Edit this entry  
16
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Rover

The Rover

2014
×
Edit this entry  
10
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
The Invitation

The Invitation

2015
×
Edit this entry  
26
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Golden Glove

The Golden Glove

2019
×
★★★★
Edit this entry