• Killing in Thy Name

    Killing in Thy Name

    ★★★½

    “White fear emanates from knowing that white privilege exists and the anxiety that it might end.”
    —Chris Hayes

  • I'm Your Woman

    I'm Your Woman

    ★★★½

    I was going for 4 stars (this is a great film on every level) but more than a couple of scenes really did feel implausible and pulled me out of it.

  • The Wolf of Snow Hollow

    The Wolf of Snow Hollow

    ½

    One of those movies where every single character (except the one female cop) is a dumb sexist asshole and where every human interaction consists of gratuitous bickering and constant yelling. Garbage.

  • Black Bear

    Black Bear

    ★★★½

    Delightful! All the characters were in the room with me. I was sitting at that table.

  • Soul

    Soul

    ★★★★½

    🥰

  • The Reflecting Skin

    The Reflecting Skin

    Boy is this overrated. Oscillates between boring and obnoxious. Nothing in the world can justify the ridiculous melodrama at the end.

  • Run

    Run

    ★★

    Roller coaster. Gets more brutal than I expected (good) but the ending was meh. Amazing performance by Kiera Allen.

  • Wolfwalkers

    Wolfwalkers

    ★★★

    Mildly enjoyable children movie with fine visuals, debatable music choices.

  • World War Z

    World War Z

    ★½

    heh

  • L'Argent

    L'Argent

    Fuck this on every level. I’m done with Bresson.

  • Rojo

    Rojo

    ★½

    Starting to think I might have a problem with Argentinian cinema in general.

  • The Road

    The Road

    ★★½

    “Do you ever wish you would die?”
    “No. It's foolish to ask for luxuries in times like these.”