Highest rated films

  • Soul

    ★★★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★★

  • Bad Tales

    ★★★★

  • Little Girl

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Black Bear

    ★★★½

  • The Roads Not Taken

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • The Favourite

    ★★★★½

  • 13th

    ★★★★½

  • Les Misérables

    ★★★★½

  • The Florida Project

    ★★★★

  • Lilya 4-ever

    ★★★★

  • The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

    ★★★★

  • Unbelievable

    ★★★★

  • The Next Three Days

    ★★★★

  • Escape at Dannemora

    ★★★★

  • 1917

    ★★★½

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★½

  • The Art of Self-Defense

    ★★★½

  • Watchmen

    ★★★½

  • The Guilty

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 69 Films watched
  • 5.8 Average per month
  • 1.3 Average per week

Milestones

First Film

Ad Astra

Jan 4

Last Film

Soul

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
52 films
Thriller
25 films
Crime
18 films
Comedy
11 films
Horror
9 films
Sci Fi
8 films
Action
8 films
Documentary
6 films
War
6 films
Mystery
5 films
USA
45 films
UK
10 films
France
10 films
Germany
6 films
Canada
5 films
Switzerland
5 films
Brazil
4 films
Spain
4 films
Sweden
3 films
Netherlands
3 films
English
55 films
Spanish
13 films
French
8 films
German
7 films
Russian
4 films
Italian
4 films
Chinese
3 films
Arabic
3 films
Portuguese
2 films
Latin
2 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 54 Added 115

Watchlist

Stars

Director

Crew & studios

Mattia’s most liked review

Ordinary Justice

★★

The concept sounded great and had high expectations going into the theater, but the film turned out to be pretty unremarkable. Bland dialogues, undeveloped characters and a disappointing lack of emotional tension despite the high stakes at play in the story. The film ultimately flops on a dramatic level.

BUT: The clumsy little girl was adorable and made the whole thing worth watching.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Come and See
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Roads Not Taken
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

An Obese World

Films Mattia watched in 2020

  • Soul
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • The Guilty
  • The Reflecting Skin
  • L'Argent
  • World War Z
  • Rojo
  • Black Bear
  • Insomnia
  • Mosul
  • The Road
  • Ready or Not
  • The Peanut Butter Falcon
  • The Queen's Gambit
  • Go for Sisters
  • The Lodge
  • The Wolf of Snow Hollow
  • Come and See
  • Escape at Dannemora
  • On the Rocks
  • Black Hawk Down
  • Unbelievable
  • Shakedown
  • Marshland
  • After Midnight
  • Sorry to Bother You
  • The Favourite
  • Calm with Horses
  • The Invisible Man
  • 13th
  • The Gentlemen
  • Watchmen
  • Hustlers
  • An Obese World
  • The Art of Self-Defense
  • The Florida Project
  • Extraction
  • The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans
  • Jarhead
  • Unorthodox
  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness
  • Dark Waters
  • The Platform
  • Lilya 4-ever
  • Les Misérables
  • A Common Crime
  • Night Shift
  • Little Girl
  • The Assistant
  • Days of Cannibalism
  • Berlin Alexanderplatz
  • The Roads Not Taken
  • Never Rarely Sometimes Always
  • Bad Tales
  • Ordinary Justice
  • Sisters Apart
  • Shine Your Eyes
  • Time to Hunt
  • Head-On
  • Uncut Gems
  • Color Out of Space
  • 1917
  • Queen & Slim
  • Knives Out
  • The Report
  • Blade Runner 2049
  • The Next Three Days
  • First Reformed
  • Ad Astra

World map

Highly rated films Mattia is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Minari
  • Quo Vadis, Aida?
  • Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more