mehmet has logged 358 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★
Edit this entry  
12
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Motherland Hotel

Motherland Hotel

1987
×
★★★½
Edit this entry  
12
Daisies

Daisies

1966
×
★★★
Edit this entry  
11
Carne

Carne

1991
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Neighbors' Window

The Neighbors' Window

2019
×
Edit this entry  
11
Ikiru

Ikiru

1952
×
Edit this entry  
10
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★
Edit this entry  
07
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★½
Edit this entry  
14
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★½
Edit this entry  
14
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
★★★★
Edit this entry  
13
Bad Boy Bubby

Bad Boy Bubby

1993
×
★★★½
Edit this entry  
13
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Fire Within

The Fire Within

1963
×
Edit this entry  
11
The Bothersome Man

The Bothersome Man

2006
×
★★★½
Edit this entry  
11
Six Shooter

Six Shooter

2004
×
★★★½
Edit this entry  
10
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Edit this entry  
08
The Crazies

The Crazies

2010
×
½
Edit this entry  
03
The Fly

The Fly

1986
×
★★★½
Edit this entry  
03
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★
Edit this entry  
02
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Head-On

Head-On

2004
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Ritual

The Ritual

2017
×
★½
Edit this entry  
31
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Edit this entry  
31
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★½
Edit this entry  
29
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Ten

Ten

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★½
Edit this entry  
26
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
La Jetée

La Jetée

1962
×
Edit this entry  
23
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★½
Edit this entry  
22
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★
Edit this entry  
20
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★½
Edit this entry