mehmet has logged 41 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★
Edit this entry  
30
Whiplash

Whiplash

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
Cocoon

Cocoon

1995
×
★★★
Edit this entry  
28
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Girl with the Red Scarf

The Girl with the Red Scarf

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Up

Up

2009
×
★★★★
Edit this entry  
25
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Edit this entry  
22
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
I Stand Alone

I Stand Alone

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★
Edit this entry  
14
Innocence

Innocence

1997
×
★★½
Edit this entry  
13
Ivy

Ivy

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Toxic Avenger

The Toxic Avenger

1984
×
★★½
Edit this entry  
12
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mulan

Mulan

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Edit this entry  
06
Cruella

Cruella

2021
×
★★
Edit this entry  
04
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
Edit this entry  
04
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★½
Edit this entry  
02
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
Read the review Edit this entry  
02
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★
Edit this entry  
02
Searching

Searching

2018
×
★★½
Edit this entry  
01
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★½
Edit this entry  
01
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry