RSS feed for Michael
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Daisy Kenyon

Daisy Kenyon

1947
×
Edit this entry  
19
The Man Who Killed Don Quixote

The Man Who Killed Don Quixote

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Touch Me Not

Touch Me Not

2018
×
★★
Edit this entry  
17
A Simple Story

A Simple Story

1959
×
Edit this entry  
15
Five Year Diary, Reel 80: Emily Died

Five Year Diary, Reel 80: Emily Died

×
Edit this entry  
15
A Place Called Lovely

A Place Called Lovely

1991
×
Edit this entry  
14
Replicas

Replicas

2018
×
★★½
Edit this entry  
14
Rojo

Rojo

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
I Remember the Crows

I Remember the Crows

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
Snow

Snow

1971
×
Edit this entry  
10
Beautiful Movie

Beautiful Movie

1974
×
Edit this entry  
10
Black and White Film

Black and White Film

1969
×
Edit this entry  
08
The Family

The Family

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Inca Light

Inca Light

1972
×
Edit this entry  
06
Chongqing Blues

Chongqing Blues

2010
×
Edit this entry  
04
Tondal's Vision

Tondal's Vision

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Jupiter's Moon

Jupiter's Moon

2017
×
Read the review Edit this entry  
02
What Places of Heaven, What Planets Directed, How Long the Effects? or, The General Accidents of the World

What Places of Heaven, What Planets Directed, How Long the Effects? or, The General Accidents of the World

2013
×
Edit this entry  
02
Happy New Year, Colin Burstead

Happy New Year, Colin Burstead

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
She Wore a Yellow Ribbon

She Wore a Yellow Ribbon

1949
×
Edit this entry  
01
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
Bird Box

Bird Box

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Le Garçu

Le Garçu

1995
×
Edit this entry  
31
Manmarziyaan

Manmarziyaan

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★½
Edit this entry  
30
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Edit this entry  
27
Sorry Angel

Sorry Angel

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
God Straightens Legs

God Straightens Legs

×
★★½
Edit this entry  
26
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Too Late to Die Young

Too Late to Die Young

2018
×
★★½
Edit this entry  
25
Dogman

Dogman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
Distant Constellation

Distant Constellation

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
Film for Invisible Ink, case no. 323. Once Upon a Time in the West

Film for Invisible Ink, case no. 323. Once Upon a Time in the West

2010
×
Edit this entry  
23
So Sure of Nowhere Buying Times to Come

So Sure of Nowhere Buying Times to Come

2010
×
Edit this entry  
23
Shrimp Boat Log

Shrimp Boat Log

2010
×
Edit this entry  
22
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Monrovia, Indiana

Monrovia, Indiana

2018
×
★★½
Edit this entry  
20
Circumcision

Circumcision

1949
×
Edit this entry  
20
The Mad Masters

The Mad Masters

1955
×
Edit this entry  
20
Hunting the Lion with Bow and Arrow

Hunting the Lion with Bow and Arrow

1967
×
Edit this entry  
19
Bao

Bao

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Mammy Water

Mammy Water

1953
×
Edit this entry  
18
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Walled Unwalled

Walled Unwalled

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
warm spots

warm spots

×
Edit this entry  
16
Sunbeam Hunter

Sunbeam Hunter

2005
×
Edit this entry  
16
new year sun

new year sun

2010
×
Edit this entry  
16
the wedding present

the wedding present

×
Edit this entry