Sort by

Michael has logged 269 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Office

Office

2015
×
★★★½
Edit this entry  
31
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Minute Ago

A Minute Ago

2014
×
★★★
Edit this entry  
31
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hotel Transylvania 2

Hotel Transylvania 2

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Girl in the Book

The Girl in the Book

2015
×
★★½
Edit this entry  
29
Kit Kittredge: An American Girl

Kit Kittredge: An American Girl

2008
×
★★½
Edit this entry  
29
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Movement

The Movement

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Chevalier

Chevalier

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Sixty Six

Sixty Six

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Lethe

Lethe

2009
×
★★★
Edit this entry  
24
Mars Garden

Mars Garden

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Erigone's Daughter

Erigone's Daughter

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
Joy

Joy

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Edit this entry  
23
Hugo

Hugo

2011
×
★★★½
Edit this entry  
23
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★
Edit this entry  
17
Entertainment

Entertainment

2015
×
★★
Edit this entry  
16
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★
Edit this entry  
15
How Heavy This Hammer

How Heavy This Hammer

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
Field Niggas

Field Niggas

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
Saint Laurent

Saint Laurent

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
Arabian Nights: Volume 2, The Desolate One

Arabian Nights: Volume 2, The Desolate One

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Timbuktu

Timbuktu

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
Something, Anything

Something, Anything

2014
×
★★
Edit this entry  
07
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
The Mend

The Mend

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
Message of Greetings: Prix suisse / My Thanks / Dead or Alive

Message of Greetings: Prix suisse / My Thanks / Dead or Alive

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
I Smile Back

I Smile Back

2015
×
★★
Edit this entry  
25
The Hunting Ground

The Hunting Ground

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Room

Room

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
Experimenter

Experimenter

2015
×
★★★★
Edit this entry