RSS feed for Michael

Michael has logged 52 entries for films during May 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Day After

The Day After

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
In the Fog

In the Fog

2012
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Rehearsal

The Rehearsal

2016
×
★★
Edit this entry  
29
La Bouche

La Bouche

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tonsler Park

Tonsler Park

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
No Farewells

No Farewells

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
To The Editor of Amateur Photographer

To The Editor of Amateur Photographer

2014
×
Edit this entry  
28
Pilgrimage from Scattered Points

Pilgrimage from Scattered Points

2006
×
Edit this entry  
24
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
Miss Kiet's Children

Miss Kiet's Children

2016
×
Read the review Edit this entry  
24
2+2=22 [The Alphabet]

2+2=22 [The Alphabet]

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Manifesto

Manifesto

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Depositions

Depositions

2014
×
Edit this entry  
22
All Divided Selves

All Divided Selves

2012
×
Edit this entry  
20
Colossal

Colossal

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Other Side of Hope

The Other Side of Hope

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
If Only There Were Peace

If Only There Were Peace

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Over the Years

Over the Years

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lindy Lou, Juror Number 2

Lindy Lou, Juror Number 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
One of the Roughs, a Kosmos

One of the Roughs, a Kosmos

×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Grigris

Grigris

2013
×
Read the review Edit this entry  
15
Formations

Formations

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wùlu

Wùlu

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Palmerston Blvd.

Palmerston Blvd.

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
White Sun

White Sun

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Casting JonBenet

Casting JonBenet

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pop Pop Video

Pop Pop Video

1980
×
Edit this entry  
14
Utskor: Either/Or

Utskor: Either/Or

2013
×
Edit this entry  
13
A Net To Catch The Light

A Net To Catch The Light

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Poor Stockinger, The Luddite Cropper and The Deluded Followers of Joanna Southcott

The Poor Stockinger, The Luddite Cropper and The Deluded Followers of Joanna Southcott

2012
×
Edit this entry  
12
New York Eye and Ear Control

New York Eye and Ear Control

1964
×
Edit this entry  
12
The Last Face

The Last Face

2016
×
Read the review Edit this entry  
10
Come out

Come out

1971
×
Edit this entry  
10
OffOn

OffOn

1967
×
Edit this entry  
10
Powers of Ten

Powers of Ten

1977
×
Edit this entry  
10
A Phantasy

A Phantasy

1952
×
Edit this entry  
09
BANG! The Bert Berns Story

BANG! The Bert Berns Story

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Electro-Pythagorus (a portrait of Martin Bartlett)

Electro-Pythagorus (a portrait of Martin Bartlett)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Gulîstan, Land of Roses

Gulîstan, Land of Roses

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Youth

Youth

2015
×
★★★
Edit this entry  
08
Mia Madre

Mia Madre

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★
Edit this entry  
06
Railway Sleepers

Railway Sleepers

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tony Conrad: Completely in the Present

Tony Conrad: Completely in the Present

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Last Family

The Last Family

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Afronauts

Afronauts

2014
×
★★½
Edit this entry  
02
For Christian

For Christian

×
★★★½
Edit this entry  
02
The Woolworths Choir of 1979

The Woolworths Choir of 1979

2012
×
Edit this entry