RSS feed for Michael

Michael has logged 39 entries for films during March 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Notes After Long Silence

Notes After Long Silence

1989
×
Edit this entry  
30
Tale of Cinema

Tale of Cinema

2005
×
Edit this entry  
29
The Dreamed Path

The Dreamed Path

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Woman Is the Future of Man

Woman Is the Future of Man

2004
×
Edit this entry  
28
Passing Summer

Passing Summer

2001
×
Edit this entry  
28
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Azougue Nazaré

Azougue Nazaré

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
Zabriskie Point

Zabriskie Point

1970
×
Edit this entry  
26
Tony Takitani

Tony Takitani

2004
×
Edit this entry  
25
★

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Milla

Milla

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Shakedown

Shakedown

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nervous Translation

Nervous Translation

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bisbee '17

Bisbee '17

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Symbiopsychotaxiplasm: Take One

Symbiopsychotaxiplasm: Take One

1968
×
Edit this entry  
19
Mahogany Too

Mahogany Too

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Saint Bathans Repetitions

Saint Bathans Repetitions

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Grass

Grass

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Nana

Nana

2011
×
Edit this entry  
15
America

America

2013
×
Edit this entry  
12
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Grass

Grass

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Film Montagen III

Film Montagen III

1965
×
Edit this entry  
11
Film Montagen II

Film Montagen II

1965
×
Edit this entry  
11
Film Montagen I

Film Montagen I

1965
×
Edit this entry  
11
Drift

Drift

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Notes on an Appearance

Notes on an Appearance

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Print Generation

Print Generation

1974
×
Read the review Edit this entry  
08
Infinite Football

Infinite Football

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Of Fathers and Sons

Of Fathers and Sons

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Next Guardian

The Next Guardian

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Pigsty

Pigsty

1969
×
Edit this entry  
04
António e Catarina

António e Catarina

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Our New President

Our New President

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Playing Men

Playing Men

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
Read the review Edit this entry  
01
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry