Sort by

Michael has logged 537 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Disciple

The Disciple

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Los conductos

Los conductos

2020
×
★★½
Edit this entry  
30
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Manuelle Labor

Manuelle Labor

2007
×
Edit this entry  
29
Electrocute Your Stars

Electrocute Your Stars

2004
×
Edit this entry  
29
s01e03

s01e03

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Guest of Honour

Guest of Honour

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
The Trouble with Being Born

The Trouble with Being Born

2020
×
★★
Edit this entry  
20
The Cloud in Her Room

The Cloud in Her Room

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
The History of the Seattle Mariners

The History of the Seattle Mariners

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Hopper/Welles

Hopper/Welles

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
Nature

Nature

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Mountain Vigil

Mountain Vigil

1964
×
Edit this entry  
16
Beginning

Beginning

1967
×
Edit this entry  
16
The Land of the People

The Land of the People

1966
×
Edit this entry  
16
Our Century

Our Century

1983
×
Edit this entry  
16
End

End

1992
×
Edit this entry  
16
We

We

1969
×
Edit this entry  
16
Life

Life

1993
×
Edit this entry  
16
Seasons of the Year

Seasons of the Year

1975
×
Edit this entry  
16
Inhabitants

Inhabitants

1970
×
Edit this entry  
14
Jaws

Jaws

1975
×
Edit this entry  
13
The American Sector

The American Sector

2020
×
★★½
Edit this entry  
12
Mr. Arkadin

Mr. Arkadin

1955
×
Edit this entry  
11
The Living Room

The Living Room

2000
×
Read the review Edit this entry  
11
Cold Meridian

Cold Meridian

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Spring Blossom

Spring Blossom

2020
×
★★½
Edit this entry  
10
Tommaso

Tommaso

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
The Use of Movement

The Use of Movement

2009
×
Edit this entry  
09
There for a While and Then Gone

There for a While and Then Gone

2018
×
Edit this entry  
09
horses in the year of the dog

horses in the year of the dog

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Brouillard #14

Brouillard #14

2013
×
Edit this entry  
08
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
Edit this entry  
07
The Maltese Cross Movement

The Maltese Cross Movement

1967
×
Edit this entry  
07
City Hall

City Hall

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
Dear Comrades!

Dear Comrades!

2020
×
★★½
Edit this entry  
03
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
Minari

Minari

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Collective

Collective

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Education

Education

2020
×
★★½
Edit this entry  
27
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★
Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Edit this entry  
24
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
White Lie

White Lie

2019
×
★★★½
Edit this entry