Sort by

Michael has logged 84 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Oro Parece

Oro Parece

2012
×
Edit this entry  
29
Come and dance with me.

Come and dance with me.

2013
×
Edit this entry  
28
My Mexican Bretzel

My Mexican Bretzel

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
Edit this entry  
28
Workers Leaving the Googleplex

Workers Leaving the Googleplex

2011
×
Edit this entry  
27
Her Name Was Europa

Her Name Was Europa

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
There Are Not Thirty-Six Ways of Showing a Man Getting on a Horse

There Are Not Thirty-Six Ways of Showing a Man Getting on a Horse

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
Slow Machine

Slow Machine

2020
×
★★½
Edit this entry  
25
Fauna

Fauna

2020
×
★★½
Edit this entry  
25
Some Kind of Connection

Some Kind of Connection

2020
×
★★½
Edit this entry  
25
The Lobby

The Lobby

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
The Year of the Discovery

The Year of the Discovery

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
A POTENTIALITY

A POTENTIALITY

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
The Inheritance

The Inheritance

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Wild Bill Horsecock

Wild Bill Horsecock

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Chicken

The Chicken

2020
×
★★½
Edit this entry  
23
Drills

Drills

2020
×
★★
Edit this entry  
23
Isabella

Isabella

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Game of Shifting Mirrors

The Game of Shifting Mirrors

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Look Then Below

Look Then Below

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
The Calming

The Calming

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Gunda

Gunda

2020
×
★★½
Edit this entry  
20
The Plastic House

The Plastic House

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Point and Line to Plane

Point and Line to Plane

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Episodes - Spring 2018

Episodes - Spring 2018

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
See You In My Dreams

See You In My Dreams

2020
×
★½
Edit this entry  
19
The Isolated

The Isolated

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ekphrasis

Ekphrasis

×
★★½
Edit this entry  
19
This Day Won’t Last

This Day Won’t Last

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Trust Study #1

Trust Study #1

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
A Revolt Without Images

A Revolt Without Images

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Hidden

Hidden

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Apparition

Apparition

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Resident Ground Floor

Resident Ground Floor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Malembe

Malembe

2020
×
★★
Edit this entry  
18
Look Then Below

Look Then Below

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Notes, Imprints (On Love): Part I

Notes, Imprints (On Love): Part I

2020
×
★★½
Edit this entry  
18
Claudette's Star

Claudette's Star

2019
×
★★
Edit this entry  
18
While Cursed by Specters

While Cursed by Specters

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
Single Copy

Single Copy

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
Once Removed

Once Removed

2020
×
★★
Edit this entry  
17
The Monopoly of Violence

The Monopoly of Violence

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Her Socialist Smile

Her Socialist Smile

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
A Night at the Opera

A Night at the Opera

2020
×
★★½
Edit this entry  
16
An Arrow Pointing to a Hole

An Arrow Pointing to a Hole

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
In Sudden Darkness

In Sudden Darkness

2020
×
★★★
Edit this entry