Sort by

Michael has logged 78 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Two in the Shadow

Two in the Shadow

1967
×
Edit this entry  
28
Wife! Be Like a Rose!

Wife! Be Like a Rose!

1935
×
Edit this entry  
27
Breathing

Breathing

1963
×
Edit this entry  
27
Dialogues - Une Fantaisie de Found Footage

Dialogues - Une Fantaisie de Found Footage

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Sahara Mosaic

Sahara Mosaic

2009
×
Edit this entry  
25
After Marks

After Marks

2008
×
Edit this entry  
25
Servants of Mercy

Servants of Mercy

2010
×
Edit this entry  
25
Scales in the Spectrum of Space

Scales in the Spectrum of Space

2015
×
Edit this entry  
25
Notes from a Bastard Child

Notes from a Bastard Child

2007
×
Edit this entry  
25
Spinners

Spinners

2008
×
Edit this entry  
25
In the Absence of Light, Darkness Prevails

In the Absence of Light, Darkness Prevails

2010
×
★★★½
Edit this entry  
25
Concrete Parlay

Concrete Parlay

2012
×
Edit this entry  
25
Passage Upon the Plume

Passage Upon the Plume

2011
×
Edit this entry  
25
France Against the Robots

France Against the Robots

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Peril of the Antilles

Peril of the Antilles

2011
×
Edit this entry  
25
Tender Feet

Tender Feet

2013
×
Edit this entry  
25
Wayward Fronds

Wayward Fronds

2014
×
Edit this entry  
25
The Watchmen

The Watchmen

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Ride Like Lightning, Crash Like Thunder

Ride Like Lightning, Crash Like Thunder

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Monelle

Monelle

2018
×
Edit this entry  
23
Oceano Mare

Oceano Mare

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Hrvoji, Look at You from the Tower

Hrvoji, Look at You from the Tower

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Figure Minus Fact

Figure Minus Fact

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Yearning

Yearning

1964
×
Edit this entry  
22
Stage Door

Stage Door

1937
×
Edit this entry  
21
Brother and Sister

Brother and Sister

1953
×
Edit this entry  
20
Future From Inside

Future From Inside

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
Come Coyote

Come Coyote

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Murder of Fred Hampton

The Murder of Fred Hampton

1971
×
Edit this entry  
19
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★½
Edit this entry  
18
American Fabulous

American Fabulous

1991
×
Edit this entry  
18
One Way or Another, Reflections of a Psycho Killer

One Way or Another, Reflections of a Psycho Killer

2012
×
Edit this entry  
18
Heavy Architecture

Heavy Architecture

2007
×
Edit this entry  
17
3x3D

3x3D

2013
×
Edit this entry  
16
Black Medusa

Black Medusa

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
THOMA

THOMA

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Psalm IV: Valley of the Shadow

Psalm IV: Valley of the Shadow

2013
×
Edit this entry  
15
What Did the Lady Forget?

What Did the Lady Forget?

1937
×
Edit this entry  
14
Rohfilm

Rohfilm

1968
×
Edit this entry  
14
Memory House

Memory House

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
Visions in Meditation #4: D.H. Lawrence

Visions in Meditation #4: D.H. Lawrence

1990
×
Edit this entry  
13
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Preparations to Be Together for an Unknown Period of Time

Preparations to Be Together for an Unknown Period of Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lightning

Lightning

1952
×
Edit this entry  
10
Lucina Annulata

Lucina Annulata

2021
×
★★★
Edit this entry  
10
The Truffle Hunters

The Truffle Hunters

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Teenage Emotions

Teenage Emotions

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Wavelength

Wavelength

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Crossing Victoria

Crossing Victoria

2013
×
Edit this entry  
08
A Corsican Summer

A Corsican Summer

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry