RSS feed for Michael Snydel

Michael Snydel has logged 48 entries for films during June 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Dead Calm

Dead Calm

1989
×
★★★½
Edit this entry  
30
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Man Who Killed Don Quixote

The Man Who Killed Don Quixote

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sorry Angel

Sorry Angel

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bachelorette

Bachelorette

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Stellar

Stellar

1993
×
Edit this entry  
23
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Perfect Bid: The Contestant Who Knew Too Much

Perfect Bid: The Contestant Who Knew Too Much

2017
×
★★½
Edit this entry  
22
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hara-Kiri: Death of a Samurai

Hara-Kiri: Death of a Samurai

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Being Frank

Being Frank

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Death of Mr. Lazarescu

The Death of Mr. Lazarescu

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Funan

Funan

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★
Edit this entry  
17
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Archipelago

Archipelago

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The First Purge

The First Purge

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Paranoid Park

Paranoid Park

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Rogue

Rogue

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Breaking In

Breaking In

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Traffik

Traffik

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Gimme Shelter

Gimme Shelter

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Passion

Passion

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Murder by Contract

Murder by Contract

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Perfect Getaway

A Perfect Getaway

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ip Man 3

Ip Man 3

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Domino

Domino

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dont Look Back

Dont Look Back

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
No Direction Home: Bob Dylan

No Direction Home: Bob Dylan

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Demonlover

Demonlover

2002
×
★★★★
Edit this entry  
01
The 36th Chamber of Shaolin

The 36th Chamber of Shaolin

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry