Sort by

Miss T. has logged 90 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Trapped in Paradise

Trapped in Paradise

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Strangers

The Strangers

2008
×
Read the review Edit this entry  
14
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wedding Crashers

Wedding Crashers

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Symbol

Symbol

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Girl Next Door

The Girl Next Door

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Heat

The Heat

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Bucket List

The Bucket List

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
Read the review Edit this entry  
25
Monster-in-Law

Monster-in-Law

2005
×
Read the review Edit this entry  
23
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Monuments Men

The Monuments Men

2014
×
★★½
Edit this entry  
14
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Red Cliff Part II

Red Cliff Part II

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Red Cliff

Red Cliff

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Father of Four: At Sea

Father of Four: At Sea

2012
×
★★
Edit this entry  
01
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lone Survivor

Lone Survivor

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
2 Days in New York

2 Days in New York

2012
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Family

The Family

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Balls

Black Balls

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Paris

Paris

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry