Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★★
Edit this entry  
11
All the King's Men

All the King's Men

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Barbie

Barbie

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Afire

Afire

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Misery

Misery

1990
×
★★★½
Edit this entry  
15
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ronin

Ronin

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mission: Impossible – Rogue Nation

Mission: Impossible – Rogue Nation

2015
×
★★★
Edit this entry  
23
Mission: Impossible – Ghost Protocol

Mission: Impossible – Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sintel

Sintel

2010
×
★★★½
Edit this entry  
18
Rockfish

Rockfish

2003
×
★★★½
Edit this entry  
18
Noah

Noah

2013
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Swimming Pool

The Swimming Pool

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sound of Freedom

Sound of Freedom

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Smokey and the Bandit

Smokey and the Bandit

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Only in Theaters

Only in Theaters

2022
×
★★½
Edit this entry  
14
Jurassic Punk

Jurassic Punk

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Suitable Flesh

Suitable Flesh

2023
×
Edit this entry  
10
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★½
Edit this entry  
09
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Scarface

Scarface

1932
×
★★★★
Edit this entry  
28
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Edit this entry  
25
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Miami Blues

Miami Blues

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Guardians of the Galaxy Vol. 3

Guardians of the Galaxy Vol. 3

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Edit this entry  
03
Along the Coast

Along the Coast

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Edit this entry