RSS feed for Sebastien

Sebastien has logged 323 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Get Carter

Get Carter

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dead End

Dead End

1937
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Letter

The Letter

1940
×
★★★½
Edit this entry  
02
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Kiss Tomorrow Goodbye

Kiss Tomorrow Goodbye

1950
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Prowler

The Prowler

1951
×
★★★½
Edit this entry  
23
Desert Fury

Desert Fury

1947
×
★★★
Edit this entry  
20
Don't Bother to Knock

Don't Bother to Knock

1952
×
★★★
Edit this entry  
19
The Devil Thumbs a Ride

The Devil Thumbs a Ride

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lured

Lured

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Detour

Detour

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Edit this entry  
16
Shock

Shock

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
M

M

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Border Incident

Border Incident

1949
×
★★★★
Edit this entry  
12
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Dark Mirror

The Dark Mirror

1946
×
★★★★
Edit this entry  
10
Fourteen Hours

Fourteen Hours

1951
×
★★★★
Edit this entry  
09
Road House

Road House

1948
×
★★★½
Edit this entry  
08
Johnny O'Clock

Johnny O'Clock

1947
×
★★★
Edit this entry  
07
Kansas City Confidential

Kansas City Confidential

1952
×
★★★★
Edit this entry  
06
Black Angel

Black Angel

1946
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Damned Don't Cry

The Damned Don't Cry

1950
×
★★★½
Edit this entry  
04
Borderline

Borderline

1950
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★★★
Edit this entry  
02
Force of Evil

Force of Evil

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
01
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Set-Up

The Set-Up

1949
×
★★★★
Edit this entry  
27
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Thieves' Highway

Thieves' Highway

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Baron of Arizona

The Baron of Arizona

1950
×
★★★½
Edit this entry  
19
Ride the Pink Horse

Ride the Pink Horse

1947
×
★★★★
Edit this entry  
18
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
An Ideal Husband

An Ideal Husband

1947
×
★★½
Edit this entry  
14
The Big Combo

The Big Combo

1955
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Railrodder

The Railrodder

1965
×
★★★
Edit this entry  
11
Bob le Flambeur

Bob le Flambeur

1956
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Seventh Victim

The Seventh Victim

1943
×
★★★
Edit this entry  
09
Crime of Passion

Crime of Passion

1957
×
★★★
Edit this entry  
08
The Testament of Dr. Mabuse

The Testament of Dr. Mabuse

1933
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Stormy Waters

Stormy Waters

1941
×
★★★½
Edit this entry  
06
Hôtel du Nord

Hôtel du Nord

1938
×
★★★½
Edit this entry