Matt has logged 378 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Camera Buff

Camera Buff

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Glory

Glory

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★½
Edit this entry  
17
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Studio 666

Studio 666

2022
×
Read the review Edit this entry  
07
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Edit this entry  
06
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★
Edit this entry  
01
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Mattress Man Commercial

Mattress Man Commercial

2003
×
Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
Edit this entry  
31
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
La Strada

La Strada

1954
×
★★★½
Edit this entry  
23
Rumble: The Indians Who Rocked the World

Rumble: The Indians Who Rocked the World

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Boat That Rocked

The Boat That Rocked

2009
×
★★★½
Edit this entry