Matt has logged 72 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Whiplash

Whiplash

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Edit this entry  
25
My Blind Brother

My Blind Brother

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Alice In Chains: MTV Unplugged

Alice In Chains: MTV Unplugged

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ray

Ray

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Legend

Legend

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry