Sort by

Max has logged 518 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Marty

Marty

1955
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cobra Verde

Cobra Verde

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lamb

Lamb

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Werner Herzog Eats His Shoe

Werner Herzog Eats His Shoe

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Burden of Dreams

Burden of Dreams

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fletch

Fletch

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
JFK

JFK

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Battling Butler

Battling Butler

1926
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Ward

The Ward

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Girl with All the Gifts

The Girl with All the Gifts

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Woyzeck

Woyzeck

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Inherit the Wind

Inherit the Wind

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Vampires

Vampires

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry