Sort by

Max has logged 39 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Munich

Munich

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Here Comes Mr. Jordan

Here Comes Mr. Jordan

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Memoirs of an Invisible Man

Memoirs of an Invisible Man

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Once

Once

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Driving Miss Daisy

Driving Miss Daisy

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
Read prior review Edit this entry  
11
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Keep

The Keep

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spencer

Spencer

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Out of Africa

Out of Africa

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Killer Inside Me

The Killer Inside Me

2010
×
★★
Read the review Edit this entry