Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
The Fool

The Fool

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Predators

The Predators

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Paradise: Hope

Paradise: Hope

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★★
Edit this entry  
21
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★½
Edit this entry  
20
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★
Edit this entry  
16
Streets of Fury

Streets of Fury

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Flip

Flip

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Eject

Eject

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
NOISE

NOISE

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Pino, vita accidentale di un anarchico

Pino, vita accidentale di un anarchico

×
★★★½
Edit this entry  
11
Cold Meridian

Cold Meridian

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Unknown Girl

The Unknown Girl

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
X&Y

X&Y

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
In My Room

In My Room

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
One Cut of the Dead - Mission: Remote

One Cut of the Dead - Mission: Remote

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Nimic

Nimic

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
MOTHER

MOTHER

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Audition

Audition

1999
×
★★★
Edit this entry  
14
Lift Like a Girl

Lift Like a Girl

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Gaza Mon Amour

Gaza Mon Amour

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Death of Cinema and My Father Too

The Death of Cinema and My Father Too

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Ghosts

Ghosts

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
À l'abordage!

À l'abordage!

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
The Reunion

The Reunion

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
Meander

Meander

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lapsis

Lapsis

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Alone

Alone

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
Five Times Two

Five Times Two

2004
×
★★½
Edit this entry  
15
Thor

Thor

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Living

Living

2012
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
More Than Two Hours

More Than Two Hours

2013
×
★★★
Edit this entry  
04
The Third Part of the Night

The Third Part of the Night

1971
×
★★★
Edit this entry  
03
Miss Candace Hilligoss’ Flickering Halo

Miss Candace Hilligoss’ Flickering Halo

2011
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Color Wheel

The Color Wheel

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
Post Mortem

Post Mortem

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
From the Life of the Marionettes

From the Life of the Marionettes

1980
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Woman Who Left

The Woman Who Left

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
Muta

Muta

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
Strasbourg 1518

Strasbourg 1518

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Wind

Wind

1996
×
★★★½
Edit this entry  
18
Silent Light

Silent Light

2007
×
★★★★
Edit this entry  
16
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Edit this entry