• For Love and Gold

    ★★★

  • Weekend, Italian Style

    ★★★½

  • Verifica incerta - Disperse Exclamatory Phase

    ★★★½

  • Le Bonheur

    ★★★★

  • A Fistful of Dollars

    ★★★½

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★½

  • The Servant

    ★★★★

  • The Demon

    ★★★★

  • The Birds

    ★★★★½

  • High and Low

    ★★★★

  • Winter Light

    ★★★★

  • The Trial

    ★★★★

  • Il Sorpasso

    ★★★★

  • Carnival of Souls

    ★★★

  • Crazy Desire

    ★★★½

  • Ivan's Childhood

    ★★★★

  • A Difficult Life

    ★★★★

  • Last Year at Marienbad

    ★★★★

  • La Notte

    ★★★½

  • L'Avventura

    ★★★★½

  • Breathless

    ★★★★

  • Shadows

    ★★★★

  • The 400 Blows

    ★★★★½

  • Diary of a Pregnant Woman

    ★★★½

  • Elevator to the Gallows

    ★★★½

  • Holiday Island

    ★★★

  • The Cranes Are Flying

    ★★★½

  • The Man with the Golden Arm

    ★★★★

  • Mr. Arkadin

    ★★★★

  • The Gold of Naples

    ★★★½

  • The Boarder

    ★★★½

  • Ikiru

    ★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★½

  • Bellissima

    ★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★½

  • Sunday in August

    ★★★½

  • Late Spring

    ★★★★½

  • Bicycle Thieves

    ★★★★★

  • Paisan

    ★★★★½

  • The Big Sleep

    ★★★½

  • Notorious

    ★★★★

  • Rome, Open City

    ★★★★★

  • Laura

    ★★★★

  • Day of Wrath

    ★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★½

  • The Rules of the Game

    ★★★★

  • Stagecoach

    ★★★½

  • Bringing Up Baby

    ★★★½

  • Everybody's Woman

    ★★★½

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • The Unknown

    ★★★½

  • Metropolis

    ★★★★

  • Emak-Bakia

    ★★★½

  • Anemic Cinema

    ★★★

  • The Late Mathias Pascal

    ★★★

  • Entr'acte

    ★★★½

  • Ballet mécanique

    ★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★

  • The Phantom Carriage

    ★★★★

  • The Immigrant

    ★★★★

  • The Cheat

    ★★★½

  • The Musketeers of Pig Alley

    ★★★½

  • The Melomaniac

    ★★★

  • A Trip to the Moon

    ★★★

  • Fire!

    ★★★

  • The Countryman and the Cinematograph

    ★★★

  • The Man with the Rubber Head

    ★★★

  • As Seen Through a Telescope

    ★★★

  • The One-Man Band

    ★★★

  • Pino, vita accidentale di un anarchico

    ★★★½

  • Save Me

    ★★★