Mtume has logged 136 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Father

The Father

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Jin-Roh: The Wolf Brigade

Jin-Roh: The Wolf Brigade

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Ears, Nose and Throat

Ears, Nose and Throat

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Fe26

Fe26

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Anne at 13,000 Ft.

Anne at 13,000 Ft.

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Stucco

Stucco

2019
×
★★
Edit this entry  
25
The Vasectomy Doctor

The Vasectomy Doctor

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
He Can’t Live Without Cosmos

He Can’t Live Without Cosmos

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Witches of Bushwick

The Witches of Bushwick

×
½
Edit this entry  
24
Chechnya

Chechnya

2018
×
½
Edit this entry  
24
The Dishwasher

The Dishwasher

2019
×
★★
Edit this entry  
23
One False Move

One False Move

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Quiet Place in the Country

A Quiet Place in the Country

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Edit this entry  
13
No End

No End

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Save the Tiger

Save the Tiger

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Days of Wine and Roses

Days of Wine and Roses

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Game of Death Redux

Game of Death Redux

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Hero

Hero

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Hole

The Hole

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Kung-Fu Master!

Kung-Fu Master!

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Seven Beauties

Seven Beauties

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Terra Femme

Terra Femme

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Escape From Alcatraz

Escape From Alcatraz

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Perfect Fifths

Perfect Fifths

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Mixed Signals

Mixed Signals

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
With a Little Patience

With a Little Patience

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Z

Z

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Other Music

Other Music

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Revolver

Revolver

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ruthless People

Ruthless People

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Sudden Fear

Sudden Fear

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Blind Chance

Blind Chance

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mandabi

Mandabi

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry