Mtume has logged 30 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Gap-Toothed Women

Gap-Toothed Women

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Camera Buff

Camera Buff

1979
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Seduction of Mimi

The Seduction of Mimi

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Inheritance

The Inheritance

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cría cuervos…

Cría cuervos…

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shame

Shame

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Tokyo Fist

Tokyo Fist

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Commodity City

Commodity City

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Can't Get You Out of My Head

Can't Get You Out of My Head

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel

Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
Edit this entry  
12
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Burden of Dreams

Burden of Dreams

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dishonored

Dishonored

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Meeting the Man: James Baldwin in Paris

Meeting the Man: James Baldwin in Paris

1971
×
Read the review Edit this entry  
04
Secret Honor

Secret Honor

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Brother from Another Planet

The Brother from Another Planet

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry