Sort by

Samuel has logged 398 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Silenced

Silenced

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Whip It

Whip It

2009
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Novata

A Novata

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Chaser

The Chaser

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Barrens

The Barrens

2012
×
Read the review Edit this entry  
23
The Last Matinee

The Last Matinee

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Forfeiture

Forfeiture

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Calibre

Calibre

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Room

Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shame

Shame

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Georgia

Georgia

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
Eden Lake

Eden Lake

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Elle

Elle

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Antlers

Antlers

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Town

The Town

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Innocents

The Innocents

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sing

Sing

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Boy Behind The Door

The Boy Behind The Door

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Trip

The Trip

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
When They See Us

When They See Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Witch in the Window

The Witch in the Window

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Escape from Mogadishu

Escape from Mogadishu

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Music

Music

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Life

Life

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spring

Spring

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Brand New Cherry Flavor

Brand New Cherry Flavor

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Paranormal Activity: Next of Kin

Paranormal Activity: Next of Kin

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry