RSS feed for Muhannad
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Songs from the Second Floor

Songs from the Second Floor

2000
×
★★½
Edit this entry  
09
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Departure

The Departure

2020
×
★½
Edit this entry  
08
Shirley

Shirley

2020
×
Edit this entry  
05
Land of Mine

Land of Mine

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Khalli el demagh sahi

Khalli el demagh sahi

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Headhunters

Headhunters

2011
×
★★★★
Edit this entry  
09
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★
Edit this entry  
17
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Extraction

Extraction

2020
×
★★
Edit this entry  
06
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Edit this entry  
05
Gunshot

Gunshot

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
The Platform

The Platform

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Guest

The Guest

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Next Floor

Next Floor

2008
×
★★★½
Edit this entry  
30
Food

Food

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Miracle in Cell No. 7

Miracle in Cell No. 7

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Love on the fridge

Love on the fridge

1992
×
★★★★
Edit this entry  
24
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★
Edit this entry  
23
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Waltz with Bashir

Waltz with Bashir

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Brand New Testament

The Brand New Testament

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
15
Pink Floyd: Live at Pompeii

Pink Floyd: Live at Pompeii

1972
×
Read the review Edit this entry  
14
Pas de Deux

Pas de Deux

1968
×
Edit this entry  
10
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
Edit this entry  
04
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Contagion

Contagion

2011
×
★★½
Edit this entry  
01
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
It Must Be Heaven

It Must Be Heaven

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Game Night

Game Night

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★
Edit this entry  
27
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Little Women

Little Women

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★½
Edit this entry  
17
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry