Sort by

Muhannad has logged 206 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Animal Kingdom

Animal Kingdom

2010
×
★★★
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
13
His House

His House

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
Paranormal

Paranormal

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Edit this entry  
08
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Kaili Blues

Kaili Blues

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Forgotten

Forgotten

2017
×
★★
Edit this entry  
29
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
22
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Cactus Flower

Cactus Flower

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★
Edit this entry  
18
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
For Sama

For Sama

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
Dredd

Dredd

2012
×
Edit this entry  
13
The Kid with a Bike

The Kid with a Bike

2011
×
★★★½
Edit this entry  
09
Poisonous Roses

Poisonous Roses

2018
×
★½
Edit this entry  
08
Sons of Rizk 2

Sons of Rizk 2

2019
×
★★
Edit this entry  
08
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★★
Edit this entry  
07
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Alps

Alps

2011
×
★★★★
Edit this entry  
01
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Nimic

Nimic

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Cairo Time

Cairo Time

2009
×
★★½
Edit this entry  
01
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Edit this entry  
28
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
28
At Night, They Dance

At Night, They Dance

2011
×
★★★½
Edit this entry  
26
Secretary

Secretary

2002
×
★★
Edit this entry  
26
Offside

Offside

2006
×
★★★★
Edit this entry  
25
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★½
Edit this entry  
24
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
The One and Only Ivan

The One and Only Ivan

2020
×
★★
Edit this entry  
22
Relic

Relic

2020
×
★★½
Edit this entry  
22
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★
Edit this entry