Sort by

francesca has logged 442 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★½
Edit this entry  
31
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
★★★★
Edit this entry  
30
Split

Split

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Edit this entry  
29
Gravity

Gravity

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★
Edit this entry  
27
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★½
Edit this entry  
27
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★★
Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★
Edit this entry  
26
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
Edit this entry  
25
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
25
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Edit this entry  
24
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
Edit this entry  
24
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★½
Edit this entry  
23
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
21
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Edit this entry  
21
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★½
Edit this entry  
19
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★
Edit this entry  
15
Vivacious Lady

Vivacious Lady

1938
×
★★★½
Edit this entry  
14
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Edit this entry  
07
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★½
Edit this entry  
06
Northanger Abbey

Northanger Abbey

2007
×
★★★½
Edit this entry  
05
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★
Edit this entry  
03
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
Austenland

Austenland

2013
×
★★★
Edit this entry  
02
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★½
Edit this entry