• Sea Fever

    Sea Fever

    ★★★½

    Really dug this. It's impressive for what is obviously a low budget affair, although it's slightly hampered by that, too, as while it does everything very well, it doesn't quite do it enough.

    The creature is neat, but I might have liked to have explore it a bit more, while the ten minutes or so with explicit horror/gore is incredible (one moment in particular made me recoil in shock/revulsion), but it's all basically contained in that one sequence.

    It also…

  • Spider-Man: Homecoming

    Spider-Man: Homecoming

    ★★★★

    Seen this a bunch of times and it remains so refreshing that it doesn't bother with any ~origins stuff, and just gets on with it. A fantastic antagonist in Michael Keaton, great casting all-round, a satisfyingly small-scale adventure, a bunch of entertaining action sequences and genuine warmth, humour and character throughout.

    And does a fantastic job of weaving in elements from the wider MCU without compromising its own vision.

  • Fear Street: 1666

    Fear Street: 1666

    ★★½

    If this wasn't the concluding part of a series, I would have turned it off after 5 minutes due to the excruciating accents that the entire cast fail abysmally to pull off. If all of my actors were visibly and audibly struggling with an accent, I would simply remove the need for an accent. It's not like they're going for The Witch levels of authenticity and immersion here (it may be 1664, but the script is more 90210) but sure,…

  • Fear Street: 1978

    Fear Street: 1978

    ★★★

    Still fun, but I didn't vibe with the characters or cast quite as much in this one.

    For the most part I haven't really found these films scary, but I have to say the little kid with the mask and the baseball bat is genuinely terrifying.

  • The Amazing Spider-Man 2

    The Amazing Spider-Man 2

    ★★★½

    Another film that everyone hates, but I have no real idea why. It's a bit long, sure, but it's mostly a good time imo!

    Garfield and Stone are great, some of the effects are gorgeous (if a little cartoony at times, but I think that works), and it makes a particularly bold choice for a blockbuster like this. Some really nice moments along the way. I'm afraid the little kid stepping up to Rhino gets me every time (even if…

  • Fear Street: 1994

    Fear Street: 1994

    ★★★½

    Goosebumps/Are You Afraid of the Dark? but make it 18 rated is definitely in my sweet spot, so yeah, this was fun.

    Features one truly astonishing kill that'll give you whiplash considering the teen tone the rest of it is pitched at.

  • The King's Man

    The King's Man

    ★★½

    This is such a weird one. Doesn't feel like a Kingsman film at all, lacking almost all of the humour and energy that you might expect. It's also badly paced, feeling like it takes forever for anything to actually happen.

    It has its moments - a knife-fight in the No Man's Land of WWI, an instance of cliffside peril - but for the most part it never really kicks into gear. It's actually quite heavy and morose, contending more with…

  • The Amazing Spider-Man

    The Amazing Spider-Man

    ★★★

    This is like the total inverse of the Raimi trilogy.

    Great casting, Garfield is superb, Peter/Spidey actually feels like Peter/Spidey, and it's so refreshing that there's no will-they-won't-they or torturous secrets or unnecessary angst. It's also nice to see Spider-Man actually do some clever spider stuff in this one.

    And yet while Raimi got all that wrong, he really nailed the villains, whereas here The Lizard is a poor choice, and never really convinces. It also feels like this only really starts about half way through, as we have to go through the (admittedly enjoyable) set-up again first.

  • Spider-Man 3

    Spider-Man 3

    ★★

    Yes, Venom should absolutely not be in this film, but I think more than being "overstuffed with villains", which is the usual complaint, the more significant issue here is how absolutely fucking dreadful every main character is. They're all dickheads! All of them!

    The script is so bad (temporary amnesia? come on.) and gets bogged down with weird melodrama/love triangle nonsense (three films of this? come on.), and I don't know WHAT were they thinking with emo-Peter. Embarrassing for everyone…

  • Don't Look Up

    Don't Look Up

    ★★½

    Thought this was broadly fine, and even amusing in places, with Hill, Rylance and Chalamet giving enjoyable performances, but mostly it just left me weary.

    I just don't really understand who or what this is for, or what we're supposed to take away from it. Global warming is real, nobody listens to scientists, the media is vapid and ineffectual, people are idiots, everyone is going to die and capitalism doesn't care and just wants to profit. Okay, sure, yes, I…

  • Sister Act

    Sister Act

    ★★★

    The sort of easy-watching, uncynical and enjoyably earnest light entertainment movie that doesn't seem to get made any more. More's the pity.

  • The Proposal

    The Proposal

    ★★

    Sort of half watched this with my New Year's Day hangover, and it was sort of fine, but also exactly like one of those derided Hallmark movies except with more expensive stars.