Sort by

mumubarbosa has logged 51 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
My Name Is Tonho

My Name Is Tonho

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Amorous Ones

The Amorous Ones

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Burning Body

The Burning Body

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
As Cariocas

As Cariocas

1966
×
★★★
Edit this entry  
23
Marighella

Marighella

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Little Vampire 3D

The Little Vampire 3D

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Poeira de Estrelas

Poeira de Estrelas

1948
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
James and the Giant Peach

James and the Giant Peach

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Palace of Angels

The Palace of Angels

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Ilha

A Ilha

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
O Prisioneiro do Sexo

O Prisioneiro do Sexo

1978
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
As Filhas do Fogo

As Filhas do Fogo

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
O Anjo da Noite

O Anjo da Noite

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Salon Kitty

Salon Kitty

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Epidemic

Epidemic

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Canterbury Tales

The Canterbury Tales

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Caligula

Caligula

1979
×
Read the review Edit this entry  
14
The Age of the Earth

The Age of the Earth

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
O Signo do Caos

O Signo do Caos

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sargento Getúlio

Sargento Getúlio

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Marvada Carne

A Marvada Carne

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Innocence

Innocence

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lyre of Delight

The Lyre of Delight

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ninfas Diabólicas

Ninfas Diabólicas

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Insônia

Insônia

2013
×
★★★½
Edit this entry  
10
Raízes do Brasil

Raízes do Brasil

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Brasília 18%

Brasília 18%

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Meu Compadre, Zé Ketti

Meu Compadre, Zé Ketti

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Luz do Tom

A Luz do Tom

2013
×
★★
Edit this entry  
09
The Third Bank of the River

The Third Bank of the River

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Othello

Othello

1951
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Macbeth

Macbeth

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
SuperOther

SuperOther

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Seventy-Four Year-Old Fellow

A Seventy-Four Year-Old Fellow

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Reincarnation of Sex

The Reincarnation of Sex

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Tales from the Multiverse

Tales from the Multiverse

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Noite do Desejo

A Noite do Desejo

1973
×
★★½
Edit this entry