RSS feed for c h r i s
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hollywood

Hollywood

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Amy

Amy

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Miracle in Cell No. 7

Miracle in Cell No. 7

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Overlord

Overlord

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Okja

Okja

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Paranormal Activity 2

Paranormal Activity 2

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Ring

The Ring

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry