Sort by

munta has logged 43 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Mysteries of Lisbon

Mysteries of Lisbon

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Isle

The Isle

2000
×
★★★★
Edit this entry  
27
Volver

Volver

2006
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
An Angel at My Table

An Angel at My Table

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Cave of the Yellow Dog

The Cave of the Yellow Dog

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★½
Edit this entry  
25
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★
Edit this entry  
24
Easter Parade

Easter Parade

1948
×
★★★★
Edit this entry  
24
Maborosi

Maborosi

1995
×
★★★★
Edit this entry  
23
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★
Edit this entry  
22
Sam Smith: Love Goes – Live at Abbey Road Studios

Sam Smith: Love Goes – Live at Abbey Road Studios

2021
×
Edit this entry  
22
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Memories of Matsuko

Memories of Matsuko

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Manon of the Spring

Manon of the Spring

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jean de Florette

Jean de Florette

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★½
Edit this entry  
18
Josee, the Tiger and the Fish

Josee, the Tiger and the Fish

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Song of Sparrows

The Song of Sparrows

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
★★★½
Edit this entry  
17
Tree Without Leaves

Tree Without Leaves

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Edit this entry  
16
On Golden Pond

On Golden Pond

1981
×
★★★★
Edit this entry  
16
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Edit this entry  
14
Hello, Dolly!

Hello, Dolly!

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Oxygen

Oxygen

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Marriage Italian Style

Marriage Italian Style

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Daniel Sloss: Live Shows

Daniel Sloss: Live Shows

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★
Edit this entry  
12
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Tin Drum

The Tin Drum

1979
×
★★★½
Edit this entry  
06
My Mister

My Mister

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Patrice O'Neal: Live!

Patrice O'Neal: Live!

2002
×
Edit this entry  
03
March Comes in Like a Lion

March Comes in Like a Lion

1991
×
★★★★
Edit this entry  
03
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry