RSS feed for Murderbytv
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★½
Edit this entry  
23
Beyond Evil

Beyond Evil

1980
×
★½
Edit this entry  
23
Beyond the Door

Beyond the Door

1974
×
★★★
Edit this entry  
23
Nightmare Beach

Nightmare Beach

1989
×
★★★
Edit this entry  
23
Fraternity Vacation

Fraternity Vacation

1985
×
★½
Edit this entry  
22
Hotline

Hotline

1982
×
★★
Edit this entry  
20
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★
Edit this entry  
14
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

2009
×
★★★
Edit this entry  
14
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★
Edit this entry  
14
Valentine

Valentine

2001
×
★★½
Edit this entry  
13
Naked Weapon

Naked Weapon

2002
×
★★★
Edit this entry  
22
Star Trek: First Contact

Star Trek: First Contact

1996
×
★★★
Edit this entry  
22
Star Trek: Generations

Star Trek: Generations

1994
×
★★½
Edit this entry  
22
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Battle Queen 2020

Battle Queen 2020

2001
×
★½
Edit this entry  
13
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★
Edit this entry  
12
V

V

1983
×
★★★
Edit this entry  
12
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★★
Edit this entry  
07
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Scorched Earth

Scorched Earth

2018
×
★½
Edit this entry  
05
Cyborg 2

Cyborg 2

1993
×
★★½
Edit this entry  
05
Hardware

Hardware

1990
×
★★★½
Edit this entry  
05
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
31
New Year's Evil

New Year's Evil

1980
×
★★½
Edit this entry  
26
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★½
Edit this entry  
26
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★½
Edit this entry  
26
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
25
They're Playing with Fire

They're Playing with Fire

1984
×
★★½
Edit this entry  
25
Silent Night

Silent Night

2012
×
★★½
Edit this entry  
25
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
24
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Edit this entry  
22
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Edit this entry  
18
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
17
To All a Goodnight

To All a Goodnight

1980
×
★★★
Edit this entry  
16
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Career Opportunities

Career Opportunities

1991
×
★★½
Edit this entry  
12
Dark City

Dark City

1998
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★★
Edit this entry  
12
Mulholland Falls

Mulholland Falls

1996
×
★★★
Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Edit this entry