RSS feed for Murderbytv

Murderbytv has logged 251 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
New Year's Evil

New Year's Evil

1980
×
★★★
Edit this entry  
20
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★½
Edit this entry  
20
Dream House

Dream House

2011
×
★★★
Edit this entry  
02
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1931
×
★★★★
Edit this entry  
02
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
★½
Edit this entry  
02
2012

2012

2009
×
★★
Edit this entry  
01
The Legend of Billie Jean

The Legend of Billie Jean

1985
×
★★★
Edit this entry  
01
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★
Edit this entry  
01
Oculus

Oculus

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
Godzilla vs. Megaguirus

Godzilla vs. Megaguirus

2000
×
★★★
Edit this entry  
23
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★½
Edit this entry  
23
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★½
Edit this entry  
22
Sister Street Fighter

Sister Street Fighter

1974
×
★★★½
Edit this entry  
18
Gorgo

Gorgo

1961
×
★★★
Edit this entry  
14
Godzilla Against MechaGodzilla

Godzilla Against MechaGodzilla

2002
×
★★★½
Edit this entry  
14
Attack of the 50 Ft. Woman

Attack of the 50 Ft. Woman

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
King Kong

King Kong

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Godzilla vs. Biollante

Godzilla vs. Biollante

1989
×
★★★½
Edit this entry  
13
King Kong Lives

King Kong Lives

1986
×
★★
Edit this entry  
13
Gamera 3: Revenge of Iris

Gamera 3: Revenge of Iris

1999
×
★★★½
Edit this entry  
12
Attack of the 60 Foot Centerfold

Attack of the 60 Foot Centerfold

1995
×
★★
Edit this entry  
12
Godzilla 1985

Godzilla 1985

1985
×
★★★
Edit this entry  
12
King Kong Escapes

King Kong Escapes

1967
×
★★★
Edit this entry  
12
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1962
×
★★★
Edit this entry  
11
Son of Kong

Son of Kong

1933
×
★★½
Edit this entry  
11
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★
Edit this entry  
11
Gamera: Guardian of the Universe

Gamera: Guardian of the Universe

1995
×
★★★
Edit this entry  
10
Attack of the 50 Foot Woman

Attack of the 50 Foot Woman

1958
×
★★★
Edit this entry  
10
Gamera: Super Monster

Gamera: Super Monster

1980
×
★★★
Edit this entry  
10
King Kong

King Kong

2005
×
★★★½
Edit this entry  
10
King Kong

King Kong

1976
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Invasion of Astro-Monster

Invasion of Astro-Monster

1965
×
★★★
Edit this entry  
08
Ghidorah, the Three-Headed Monster

Ghidorah, the Three-Headed Monster

1964
×
★★★
Edit this entry  
08
Mothra vs. Godzilla

Mothra vs. Godzilla

1964
×
★★★
Edit this entry  
08
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1962
×
★★★
Edit this entry  
08
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★★
Edit this entry  
08
Godzilla, King of the Monsters!

Godzilla, King of the Monsters!

1956
×
★★★
Edit this entry  
08
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★
Edit this entry  
07
Godzilla vs. Mechagodzilla II

Godzilla vs. Mechagodzilla II

1993
×
★★★½
Edit this entry  
07
Godzilla vs. Mothra

Godzilla vs. Mothra

1992
×
★★★
Edit this entry  
07
Godzilla vs. King Ghidorah

Godzilla vs. King Ghidorah

1991
×
★★½
Edit this entry  
07
Godzilla vs. Destoroyah

Godzilla vs. Destoroyah

1995
×
★★★½
Edit this entry  
07
Godzilla vs. SpaceGodzilla

Godzilla vs. SpaceGodzilla

1994
×
★★★
Edit this entry  
31
Godzilla vs. Biollante

Godzilla vs. Biollante

1989
×
★★★½
Edit this entry  
31
Godzilla: Tokyo S.O.S.

Godzilla: Tokyo S.O.S.

2003
×
★★★
Edit this entry  
31
Godzilla Against MechaGodzilla

Godzilla Against MechaGodzilla

2002
×
★★★½
Edit this entry  
31
Godzilla, Mothra and King Ghidorah: Giant Monsters All-Out Attack

Godzilla, Mothra and King Ghidorah: Giant Monsters All-Out Attack

2001
×
★★★
Edit this entry  
31
Godzilla vs. Megaguirus

Godzilla vs. Megaguirus

2000
×
★★★
Edit this entry  
31
Godzilla 2000: Millennium

Godzilla 2000: Millennium

1999
×
★★★
Edit this entry