RSS feed for Murderbytv
  • The Blackcoat's Daughter

    The Blackcoat's Daughter

    ★★½

    Totally forgettable.

  • Starship Troopers

    Starship Troopers

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Carmen should have died. Not Dizzy.

  • The Demolitionist

    The Demolitionist

    ★★½

    Check out this ROBOCOP rip-off directed by Robert Kurtzman starring Nicole Eggert as a resurrected cyber-cop battling an extra scuzzy Richard Grieco.

    Cameos by nearly every horror actor who would show up, including Bruce Campbell, Heather Langenkamp, Tom Savini and the karate guy from Nightmare part 4.

    Cinematic gold.

  • Terminator: Dark Fate

    Terminator: Dark Fate

    ★★½

    Remember when you were a kid and playing action figures with your friends and there was that one kid who didn't know how to play and made his toy jump way too high or do some unrealistic BS that ruined the story you guys were crafting?

    That's how I feel when I see any Terminator movie after part 2.

    I just keep thinking, "Man these kids do not know how to play with their action figures."

  • Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

    Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

    ★★★

    A feel-good horror gem. Angela is a moralist. Pamela Springsteen is her own boss. Not sure who this girl is on the cover but it's not her.

  • The Haunting of Sharon Tate

    The Haunting of Sharon Tate

    They tried to warn me.. but did I listen? Nope.

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Lots to love here, but also some less than classy moves.

    Yes QT honors the memory of Sharon Tate and yet simultaneously disrespects the memories of Bruce Lee and Natalie Wood.

    And I must say this:

    The repeated face bashing was just too much. Even for me.

    Having your lead male hero character in a movie hitting a female character is just bad form.

    Got a good guy character that needs to take out a bad girl?

    You're a screenwriter.…

  • Rocketman

    Rocketman

    ★★½

    Whew. What a trainwreck.

    Forced musical sequences, several glitter covered shark jumps, and a waste of a perfectly good cast and soundtrack.

    It feels like maybe underneath all of this, there was an important story to tell. Then the drugs took hold. Or maybe the WRONG drugs took hold.

    Eggsy from KINGSMAN gained like 5 lbs and is still far too generically attractive to pull of Elton. Even in the most convincing Halloween costumes.

    I guess what I was hoping for was more of an ALMOST FAMOUS type of vibe. What I got was more like Canon films' THE APPLE, but not even that good.

  • Godzilla: King of the Monsters

    Godzilla: King of the Monsters

    ★★★½

    Spoiler free verdict: Godzilla King of Monsters is the first American Godzilla movie that really shows love to Godzilla fans. A well done monster mash with lots of surprises.

    Long live the king!

  • Captain Marvel

    Captain Marvel

    ★★★½

    I laughed. I cried. I marveled.

  • Body Double

    Body Double

    ★★★

    Brian De Palma continues to recreate the work of Alfred Hitchcock in melted cheese and Skinemax sleaze.

    Predictable outcome. Stagy direction. Terribly miscast male lead.

    But so much Goddamn fun.

  • Dry Blood

    Dry Blood

    ★★★½

    Slow creeping dread until the batsh#t crazy 3rd act that will leave you disturbed for days.

    Don't say I didn't warn you.