Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Flipped

Flipped

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Father

The Father

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Flipped

Flipped

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
She's All That

She's All That

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Aquamarine

Aquamarine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
New York Minute

New York Minute

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Dig

The Dig

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Walk to Remember

A Walk to Remember

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Operation Christmas Drop

Operation Christmas Drop

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Sisterhood of the Traveling Pants 2

The Sisterhood of the Traveling Pants 2

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry