muriel has logged 64 entries for films during December 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
30
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
Edit this entry  
28
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Bratz

Bratz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Colours

Colours

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
No Home Movie

No Home Movie

2015
×
Edit this entry  
24
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Atlantics

Atlantics

2019
×
Edit this entry  
23
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
Read prior review Edit this entry  
21
For Sama

For Sama

2019
×
Edit this entry  
21
The Mustang

The Mustang

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Share

Share

2019
×
Edit this entry  
20
At the Heart of Gold: Inside the USA Gymnastics Scandal

At the Heart of Gold: Inside the USA Gymnastics Scandal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
Read the review Edit this entry  
18
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
Edit this entry  
16
Breathe

Breathe

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Edge of Democracy

The Edge of Democracy

2019
×
Edit this entry  
15
Anima

Anima

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Thelma

Thelma

2017
×
Read the review Edit this entry  
12
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
Edit this entry  
11
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
Edit this entry  
10
Monos

Monos

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Judy

Judy

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
Read the review Edit this entry  
07
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
Read the review Edit this entry