Sort by

muriel has logged 56 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Juno

Juno

2007
×
Edit this entry  
29
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Undine

Undine

2020
×
Edit this entry  
28
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
Edit this entry  
27
I Know This Much Is True

I Know This Much Is True

2020
×
Edit this entry  
27
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
27
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
Edit this entry  
26
Funny Face

Funny Face

1957
×
Edit this entry  
26
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Graduate

The Graduate

1967
×
Read the review Edit this entry  
25
With Honors

With Honors

1994
×
Edit this entry  
24
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
Edit this entry  
24
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
Edit this entry  
23
Miss Juneteenth

Miss Juneteenth

2020
×
Edit this entry  
22
Gloria

Gloria

1980
×
Read the review Edit this entry  
22
Duck Butter

Duck Butter

2018
×
Edit this entry  
22
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
Read prior review Edit this entry  
21
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Hunger

Hunger

2008
×
Edit this entry  
19
Committed

Committed

2000
×
Edit this entry  
18
Speak

Speak

2004
×
Edit this entry  
18
Hellion

Hellion

2014
×
Edit this entry  
17
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Poison Ivy

Poison Ivy

1992
×
Edit this entry  
16
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Frankie and Johnny

Frankie and Johnny

1991
×
Edit this entry  
14
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Hugo

Hugo

2011
×
Read the review Edit this entry  
11
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
Edit this entry  
10
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Analyze This

Analyze This

1999
×
Edit this entry  
09
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
Read prior review Edit this entry  
09
The High Note

The High Note

2020
×
Edit this entry  
08
Capone

Capone

2020
×
Edit this entry  
08
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
Read the review Edit this entry  
07
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
Edit this entry  
07
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
Edit this entry  
06
Black Girl

Black Girl

1966
×
Edit this entry  
06
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
Edit this entry  
05
Appropriate Behavior

Appropriate Behavior

2014
×
Edit this entry  
05
Shirley

Shirley

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry