muriel has logged 63 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Observe and Report

Observe and Report

2009
×
Edit this entry  
31
Heathers

Heathers

1989
×
Read the review Edit this entry  
30
Brewster McCloud

Brewster McCloud

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Rite

The Rite

1969
×
Edit this entry  
29
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Following

Following

1998
×
Edit this entry  
28
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Grandma

Grandma

2015
×
Edit this entry  
26
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
Edit this entry  
25
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Rental

The Rental

2020
×
Edit this entry  
24
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
The Player

The Player

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Welcome to Me

Welcome to Me

2014
×
Edit this entry  
22
The Party

The Party

2017
×
Edit this entry  
22
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Runaways

The Runaways

2010
×
Edit this entry  
20
Greetings

Greetings

1968
×
Edit this entry  
20
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Safe

Safe

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wanda

Wanda

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
Edit this entry  
17
Whip It

Whip It

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
Edit this entry  
16
Dating Amber

Dating Amber

2020
×
Edit this entry  
16
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Rope

Rope

1948
×
Edit this entry  
15
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
Edit this entry  
14
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
Edit this entry  
13
Relic

Relic

2020
×
Edit this entry  
12
Wrong Move

Wrong Move

1975
×
Edit this entry  
12
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Platoon

Platoon

1986
×
Edit this entry  
11
First Match

First Match

2018
×
Edit this entry  
11
Desperados

Desperados

2020
×
Edit this entry  
10
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
Edit this entry  
09
Selah and the Spades

Selah and the Spades

2019
×
Edit this entry  
08
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
Read the review Edit this entry  
08
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
Edit this entry  
07
Misery

Misery

1990
×
Edit this entry  
07
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
Edit this entry  
06
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry