muriel has logged 56 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
California Split

California Split

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cat Listening to Music

Cat Listening to Music

1988
×
Edit this entry  
28
Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Total Recall

Total Recall

1990
×
Edit this entry  
28
The Female Closet

The Female Closet

1998
×
Edit this entry  
27
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kids

Kids

1995
×
Edit this entry  
26
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
False Positive

False Positive

2021
×
Edit this entry  
25
Don't Need You - The Herstory of Riot Grrrl

Don't Need You - The Herstory of Riot Grrrl

2005
×
Edit this entry  
24
Jane B. by Agnès V.

Jane B. by Agnès V.

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
F9

F9

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Luca

Luca

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Larisa

Larisa

1980
×
Edit this entry  
17
Wings

Wings

1966
×
Edit this entry  
16
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Golden Eighties

Golden Eighties

1986
×
Edit this entry  
15
Lenny Cooke

Lenny Cooke

2013
×
Edit this entry  
14
Cléo from 5 to 7: Remembrances and Anecdotes

Cléo from 5 to 7: Remembrances and Anecdotes

2005
×
Edit this entry  
14
Tag

Tag

2018
×
Edit this entry  
13
George Harrison: Living in the Material World

George Harrison: Living in the Material World

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
13
One Minute For One Image

One Minute For One Image

1983
×
Edit this entry  
12
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
Read the review Edit this entry  
12
In Chris Marker's Studio

In Chris Marker's Studio

2011
×
Edit this entry  
12
Ô saisons, ô châteaux

Ô saisons, ô châteaux

1958
×
Edit this entry  
11
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dead Horizons

Dead Horizons

1951
×
Edit this entry  
10
Frownland

Frownland

2007
×
Edit this entry  
10
La Chambre

La Chambre

1972
×
Edit this entry  
10
Tongues Untied

Tongues Untied

1989
×
Edit this entry  
09
Popeye

Popeye

1980
×
Read the review Edit this entry  
09
When We Lived in Miami

When We Lived in Miami

2013
×
Edit this entry  
08
Apparition

Apparition

2012
×
Edit this entry  
08
The Above

The Above

2015
×
Edit this entry  
08
Affirmations

Affirmations

1990
×
Edit this entry  
07
Angels in America

Angels in America

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blow Up My Town

Blow Up My Town

1968
×
Edit this entry  
06
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Images

Images

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Yella

Yella

2007
×
Edit this entry  
05
Plan B

Plan B

2021
×
Edit this entry  
05
We're Going to the Zoo

We're Going to the Zoo

2006
×
Edit this entry  
05
Señorita

Señorita

2011
×
Edit this entry  
04
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Meet the Filmmakers: Josh and Benny Safdie

Meet the Filmmakers: Josh and Benny Safdie

2017
×
Edit this entry