• Crimes of the Future

    ★★★

  • The Matrix Resurrections

    ★★

  • Old

    ★★★★★

  • Possessor

    ★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★½

  • Sole

    ★★★★½

  • Dogs Don't Wear Pants

    ★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Bacurau

    ★★★★

  • Us

    ★★★

  • Marighella

    ★★★

  • Green Book

  • Suspiria

    ★★★★★

  • Burning

    ★★★½

  • The House That Jack Built

    ★★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★

  • Birds of Passage

    ★★★★

  • In the Aisles

    ★★★★

  • Transit

    ★★★★½

  • First Reformed

    ★★★½

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★

  • On the Beach at Night Alone

    ★★★★½

  • The Unknown Girl

    ★★★½

  • Aquarius

    ★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • Raw

    ★★★

  • Don't Breathe

    ★★★

  • Creepy

    ★★★★½

  • Under the Shadow

    ★★★

  • The Visit

    ★★★★

  • Right Now, Wrong Then

    ★★★★★

  • Embrace of the Serpent

    ★★★★★

  • The Second Mother

    ★★★★

  • Phoenix

    ★★★★★

  • Two Days, One Night

    ★★★★½

  • The Hunt

    ★★★★★

  • Neighboring Sounds

    ★★★★★

  • Into the Abyss

    ★★★★½

  • You're Next

    ★★★

  • Melancholia

    ★★★★★

  • Hard Labor

    ★★★★½

  • Biutiful

    ★★★★

  • El Sicario, Room 164

    ★★★★

  • Incendies

    ★★★★

  • I Saw the Devil

    ★★★★½

  • The White Ribbon

    ★★★★★

  • Antichrist

    ★★★★★

  • Dogtooth

    ★★★★½

  • Jerichow

    ★★★★

  • Martyrs

    ★★★★★

  • Radiohead: In Rainbows – From the Basement

    ★★★★★

  • The Diving Bell and the Butterfly

    ★★★½

  • Yella

    ★★★★

  • The Lives of Others

    ★★★½

  • Caché

    ★★★★½

  • The Bow

    ★★★★★

  • 3-Iron

    ★★★★½

  • Nobody Knows

    ★★★★

  • Oldboy

    ★★★★

  • Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

    ★★★★★

  • Elephant

    ★★★★★

  • Lost in Translation

    ★★★

  • A Tale of Two Sisters

    ★★★★

  • Time of the Wolf

    ★★★½

  • Dogville

    ★★★★★

  • Memories of Murder

    ★★★★★

  • Infernal Affairs

    ★★★★

  • 28 Days Later

    ★★★½

  • Talk to Her

    ★★★★

  • The Piano Teacher

    ★★★★★

  • Pulse

    ★★★★

  • Unbreakable

    ★★★★