RSS feed for Tuana

Tuana has logged 108 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Edit this entry  
21
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★
Edit this entry  
17
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
11
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Once Upon a Time... in Hollywood

Once Upon a Time... in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★½
Edit this entry  
01
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★½
Edit this entry  
09
Clueless

Clueless

1995
×
Read the review Edit this entry  
09
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
07
Easy A

Easy A

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★
Edit this entry  
01
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★
Edit this entry  
30
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Elisa & Marcela

Elisa & Marcela

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★½
Edit this entry  
11
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Converse Angel

Converse Angel

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
Edit this entry  
07
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
When They See Us

When They See Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
Edit this entry  
27
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
Edit this entry  
27
Anima

Anima

2019
×
Edit this entry  
24
Detachment

Detachment

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hotel Mumbai

Hotel Mumbai

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★½
Edit this entry  
18
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Colette

Colette

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
My Summer of Love

My Summer of Love

2004
×
★★½
Edit this entry  
29
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
Edit this entry  
26
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★½
Edit this entry