Muscala has logged 51 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Limelight

Limelight

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A King in New York

A King in New York

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
May Fools

May Fools

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Woman of Paris: A Drama of Fate

A Woman of Paris: A Drama of Fate

1923
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lorenzo's Oil

Lorenzo's Oil

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Pilgrim

The Pilgrim

1923
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shoulder Arms

Shoulder Arms

1918
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Salesman

Salesman

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Murder by Contract

Murder by Contract

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Moon

Black Moon

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Crimson Kimono

The Crimson Kimono

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lacombe, Lucien

Lacombe, Lucien

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Gate of Flesh

Gate of Flesh

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jacquot

Jacquot

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Murmur of the Heart

Murmur of the Heart

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Youth of the Beast

Youth of the Beast

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fighting Elegy

Fighting Elegy

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Alps

Alps

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Circus

The Circus

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Fire Within

The Fire Within

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kinetta

Kinetta

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Yearning

Yearning

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Young Girls Turn 25

The Young Girls Turn 25

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry